Drobečková navigace

Úvod > Služby > Zhotovení dioptrických brýlí

Zhotovení dioptrických brýlí

Jak postupovat při výběru brýlí?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že dioptrické brýle jsou důležitou zdravotní pomůckou, ale na druhé straně vám také mohou posloužit jako skvělý módní doplněk, který dokáže podtrhnout vaší osobnost nebo perfektně doplnit image. Při výběru brýlí se zamyslete, jak chcete v brýlích vypadat, seriózně, mladě, vesele apod. Vybírejte brýle podle příležitosti, ke které je budete nosit, např. do kanceláře, na společenské akce, na sport. Pokud si chcete vybrat brýle, které budete moci nosit pro všechny příležitosti, zaměřte se při výběru na brýle neutrální, ve kterých budete vždy vypadat upraveně. Barvu vybírejte podle toho, v jaké se cítíte dobře. Dále Vám pomůže při výběru zamyslet se nad tím, v jaké barvě oblečení nejčastěji chodíte. Díky tomu si tak můžete sladit brýle s Vaším šatníkem. Brýle vybírejte v klidu a beze spěchu. Pozornost věnujte materiálu, ze kterého jsou brýle vyrobené.

Při výběru brýlových obrub berte v potaz i tvar obličeje nebo výšku brýlové korekce. Měli by jste si také všímat velikosti a tvaru kořene nosu. U kovových brýlí je možné upravit sedla na nosníku, u plastových to možné není. Brýle by měly kopírovat obličej a být v zákrytu se spánkovou kostí. Horní linie obruby by neměla být nad obočím. Brýle Vám musí perfektně sedět, protože je mnohdy budete mít nasazeny celý den. Nejlépe vám při výběru poradí odborník v oční optice, který má zkušenosti a ví přesně, jak při výběru brýlí postupovat. V Děčíně takovéto zkušené profesionály najdete v oční optice Bc. Pavel Krňák.

Dioptrické brýle

Z jakých materiálů jsou vyrobené brýle?

Existují tři základní skupiny materiálů. Plastové obruby, které jsou dostupné v řadě různých barev, textur a vzorů. Plastové obruby jsou snadno tvarovatelné při mírném zahřátí, jsou lehké, odolné vůči mechanickému působení a hodí se pro sportovní aktivity. Další skupinou jsou kovové brýle, které jsou lehké, silné a dobře drží tvar. Mohou být vyrobeny v různém barevném provedení. Pokud máte alergii na kovy vyzkoušejte hypoalergení materiály jako je ocel nebo titan. Titan patří k nejlepším materiálům pro brýlové obruby. Je lehký, trvanlivý, pevný a odolný vůči korozi. Titanové obruby jsou dokonalou volbou pro aktivní životní styl nebo pro osoby které mají vyšší oční vadu. Třetí skupinou jsou ostatní materiály jako je zlato, stříbro, dřevo nebo kůže. 

Jaké jsou základní typy brýlových obrub?

Brýlové obruby se dělí na tři základní tipy podle způsobu zabroušení korekčních sklíček. Jsou to obruby s celoočnicemi, které tvoří největší podíl. Rám očnice je po celém obvodu brýlového skla. Je jediným typem, do kterého je možné vsazovat minerální skla. Mezi přednosti patří pevnost, stálost, ochrana čoček před poškozením na okraji. Při prudším nárazu je minimalizováno riziko poškození čočky. Také širší okraje čočky se v této obrubě snadněji skryjí. Mezi nedostatky může patřit vyšší hmotnost a ohraničení zorného pole. 

Další skupinou jsou obruby vázané silonem. V porovnání s celoobrubou chybí tomuto typu dolní nebo horní část očnice. Díky tomu, že dole nebo nahoře není očnice, nepřekáží obruba při pohledu přes dolní nebo horní část čočky. Samotná brýlová čočka pak polohrubě drží pomocí silonu, který zapadá do vyfrézované drážky v brýlové čočce. Mezi výhody poloobrub patří menší nápadnost, nižší váha a i přes chybějící část očnice jejich dostatečná pevnost. Z nevýhod to je složitější zábrus plusových brýlových čoček a jejich pevnost, protože na okraji bývají velmi tenké. Také je do těchto obrub možné zabrousit pouze plastové čočky. 

Poslední skupinou jsou brýle bez očnic, též nazývané vrtané. Tento odlehčený a nenápadný typ obrub se začal vyrábět na počátku 20.století. Snahou je brýle minimalizovat, odlehčit a zneviditelnit je. Předností je nízká hmotnost, nenápadnost, nerušené zorné pole. Mezi nedostatky můžeme zařadit větší náchylnost k poškození, na trhu však existují i vrtané typy brýlí, které jsou extrémně pevné a pružné (titan) a při vhodném zvolení čoček mohou být odolnější než celoobruby.

Dioptrické brýle

Brýle netvoří pouze brýlové obruby, ale také korekční čočky, jaké jsou základní typy čoček?

Nejběžnější materiály na výrobu čoček jsou sklo, plast, trivex a polykarbonát. Čočky vyrobené ze skla se v současné době již téměř nepoužívají. Jejich výhodou sice je, že jsou nejodolnější proti poškrábání, ale jsou příliš těžké, snadno se rozbijí a nedají se použít do vrtaných obrub a obrub vázaných silonem. Nejpoužívanější jsou plastové čočky, které jsou lehké a téměř nerozbitné. Tyto čočky se využívají také jako sluneční, protože se dají různě zabarvit. Mohou být také samozabarvovací (např. z materiálu Transitions VII) Zabarvovací čočky jsou v místnosti světlé a na slunci ztmavnou. Velkou odolnost nabízí materiál trivex. Nejodolnější jsou polykarbonátové čočky. 

Brýlové čočky dále dělíme podle jejich funkce na čočky jednoohniskové a víceohniskové. Jednoohniskové čočky se používají k dívání na jednu vzdálenost, podle příslušné vady. Krátkozrakost korigujeme minusovou čočkou, dalekozrakost plusovou a astigmatismus torickou čočkou. Zvláštním případem je pak stařecká vetchozrakost, známá také jako presbyopie, kterou je pak možno korigovat jak plusovou tak i minusovou čočkou, to jsou tzv. brýle na čtení. Z víceohniskových se nejčastěji používají multifokální či také progresivní čočky, které umožňují dívání na všechny vzdálenosti. Tyto čočky jsou vhodné pro ty co nosí brýle na dálku a současně již potřebují i brýle na čtení. Na všechny čočky je též možné nanést různé úpravy, které dále zlepšují jejich vlastnosti, jako je tvrzení, antireflexní úprava, hydrofobní vrstva apod.

Údržba brýlí

Pro dlouhodobou spokojenost s vašimi brýlemi ať dioptrickými či slunečními je potřeba se o brýle vhodně starat. Při nasazení i odkládání používejte vždy obě ruce. Chraňte brýlové čočky před odřením, nepokládejte brýle sklem dolů. Nemáte-li brýle na očích, vždy je odkládejte do pouzdra. Nikdy nečistěte vaše brýle na sucho. Používejte k čištění pouze přípravky a utěráčky doporučené vaším očním optikem. Na plastová skla nikdy nepoužívejte papírové ubrousky. Zabraňte tomu, aby byly vaše brýle vystaveny působení tepla, například v autě za oknem. Jakékoliv úpravy svěřte do rukou odborníků v oční optice. Mějte vždy alespoň jedny náhradní brýle pro riziko ztráty, či poškození. Bc. Pavel Krňák – registrovaný optometrista